Dlaczego warto postawić na inteligentne sterowanie systemem HVAC?
Instalacje HVAC (heating – ogrzewanie, ventilation – wentylacja, air conditioning – klimatyzacja) powinny zapewniać komfort termiczny niezależnie od zewnętrznych warunków atmosferycznych i liczby osób przebywających w budynku. Jednak w praktyce otrzymanie optymalnej temperatury czy świeżości powietrza nie jest łatwe, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z częstymi zmianami pogody. Poza tym system grzewczy nie rozróżnia sypialni od salonu czy kuchni ani nie wie, ile osób przebywa w budynku i jakie są ich zwyczaje. Instalacja działa według sztywnego harmonogramu, co utrudnia zachowanie pożądanych warunków i często powoduje niepotrzebne straty energii.
Inteligentne sterowanie systemem HVAC sprawia, że instalacje działają zupełnie inaczej. Ogrzewanie, klimatyzacja czy wentylacja elastycznie reagują na zewnętrzne czynniki, które mogą podnosić lub obniżać temperaturę powietrza. Ponadto system dostosowuje się do obecności i zachowania użytkowników. Tym sposobem w pomieszczeniach zawsze panują optymalne warunki, a instalacje pracują w bardziej energooszczędny sposób. Wszystko to dzieje się automatycznie, co pozwala zaoszczędzić czas na ręcznym wprowadzaniu ustawień. Podsumowując, dzięki systemowi smart budynek staje się bardziej wydajny, a przy tym zapewnia bardziej przyjazne środowisko dla osób w nim przebywających.
Jak działa automatyczne sterowanie ogrzewaniem Loxone?
Firma Loxone dostarcza rozwiązania, które zapewniają inteligentne sterowanie ogrzewaniem, wentylacją i klimatyzacją. To nie tylko oszczędność czasu i pieniędzy, ale przede wszystkim komfort bez względu na okoliczności. Sprawdźmy zatem, jak taki system działa w praktyce.
Idealna temperatura każdym pomieszczeniu
System Loxone umożliwia ustawienie innej temperatury dla każdego pomieszczenia. Dla przykładu, w sypialni można utrzymywać 17-19 stopni Celsjusza, w salonie można zwiększyć temperaturę do 22 stopni Celsjusza, a w łazience można ustawić przyjemne 23 stopnie Celsjusza. Jednak inteligentne sterowanie instalacjami HVAC ma to do siebie, że nie marnuje energii, więc system pozwala dopasować temperaturę do pory dnia. Nie ma bowiem sensu utrzymywać 22-23 stopni Celsjusza, gdy nikogo nie ma w domu.
Ciepło na zamówienie
Automatyczne sterowanie ogrzewaniem Loxone obniża temperaturę, gdy użytkownicy przebywają poza budynkiem, co pozwala zredukować zużycie energii. Jednak system wie również, kiedy musi uruchomić ogrzewanie, aby pomieszczenia uzyskały zadaną temperaturę na czas (czyli na przykład tuż przed przyjściem pracowników do pracy czy powrotem domowników do domu). Co więcej, w każdej chwili można skorzystać z aplikacji w telefonie, aby podnieść temperaturę na żądanie. Z tej możliwości warto skorzystać podczas zimowych wyjazdów, gdy w pustym domu przez dłuższy czas panuje minimalna temperatura. Za pomocą aplikacji można również zdalnie regulować temperaturę w saunie tak, aby pomieszczenie było gotowe od razu po przyjeździe domowników.
Inteligentne sterowanie systemem HVAC w jednym miejscu
System Loxone pozwala zintegrować ze sobą różne instalacje, np. inteligentne ogrzewanie podłogowe, zwykłe grzejniki i rekuperację. Dzięki temu wszystko płynnie ze sobą współpracuje, zapewniając komfort termiczny w całym budynku, bez przegrzanych czy niedogrzanych pomieszczeń. System nie wymaga ingerencji użytkownika, ponieważ fizyczny panel sterowania (przycisk Touch) zbiera informacje dotyczące temperatury i wilgotności, które posłużą jednostce centralnej do ustawienia odpowiednich parametrów systemu grzewczego czy wentylacji.
Wykorzystanie darmowej energii słonecznej
Inteligentne sterowanie ogrzewaniem, wentylacją i klimatyzacją można również zintegrować z systemem zacienienia (czyli np. żaluzjami lub roletami). Dzięki tej funkcji budynek może efektywnie wykorzystać energię słoneczną. W jaki sposób? Otóż w słoneczne dni system może automatycznie odsłonić okna, aby naturalne (i darmowe) ciepło podniosło temperaturę w pomieszczeniach. Analogicznie, w pochmurne dni system może opuścić żaluzje lub rolety, aby zapobiec nadmiernej utracie ciepła przez okna. Z kolei latem Loxone może zasłaniać okna w celu utrzymania niższej temperatury, dzięki czemu można ograniczyć korzystanie z klimatyzacji.
Wyłączenie ogrzewania w porę (tj. po otwarciu okna)
Integracja systemu z kontaktronami okiennymi to kolejny prosty sposób, dzięki którym można płacić niższe rachunki za ogrzewanie. Jak to działa? Bardzo prosto – system wykrywa otwarcie okna, a następnie wyłącza ogrzewanie. Dzięki temu ciepło „nie ucieka” przez okno, a urządzenie grzewcze nie jest zmuszane do wytężonej pracy. W przypadku termostatów pokojowych często po otwarciu okna dochodzi do nagłego spadku temperatury w pomieszczeniu, przez co urządzenie grzewcze pracuje ciężej, niż powinno.
Inteligentne ogrzewanie podłogowe
Ogrzewanie podłogowe wypiera tradycyjne grzejniki, ponieważ taki system grzewczy nie wymaga wysokiej temperatury (co przekłada się na niższe zużycie energii), a w dodatku zapewnia estetyczny efekt i komfortowy rozkład ciepła w pomieszczeniu. Jednak ogrzewanie podłogowe ma pewną wadę, jaką jest duża bezwładność cieplna. Oznacza to, że podłoga wolno się nagrzewa, co utrudnia osiągnięcie zadanej temperatury w wyznaczonym czasie. Automatyczne sterowanie ogrzewaniem podłogowym eliminuje ten problem. System uruchamia bowiem urządzenie grzewcze o odpowiedniej godzinie tak, aby o określonej porze w pomieszczeniu panowała pożądana temperatura. Inteligentne ogrzewanie podłogowe może również zapobiegać przegrzaniu podłogi, chroniąc system grzewczy i okładzinę podłogową przed uszkodzeniami.
Ogrzewanie dostosowane do potrzeb
Inteligentne ogrzewanie może reagować na różne czynniki, w tym obecność osób w budynku czy temperaturę zewnętrzną (w systemie można wykorzystać stację pogodową). Jednak możliwości dopasowania systemu do własnych potrzeb jest znacznie więcej.
Automatyczne sterowanie ogrzewaniem Loxone:
- może bazować na kalendarzu, dostosowując pracę instalacji do dni świątecznych i wolnych od pracy;
- pozwala wprowadzać indywidualne ustawienia dla szczególnych sytuacji (np. wizyty gości lub przyjęcia rodzinnego);
- może współpracować z wieloma różnymi instalacjami, w tym z ogrzewaniem podłogowym, grzejnikami, kotłem na gaz lub olej, pompą ciepła, ogrzewaniem elektrycznym i na podczerwień;
- zapewnia nieograniczone możliwości rozbudowy, co pozwala na dodanie nowych funkcji (np. w razie modernizacji systemu grzewczego czy wykonania własnej instalacji fotowoltaicznej).
Efektywne gospodarowanie energią
Inteligentne sterowanie systemem HVAC można zintegrować również z instalacją fotowoltaiczną. Dzięki temu urządzenia odpowiedzialne za ogrzewanie pomieszczeń, podgrzewanie wody czy wymianę powietrza będą uruchamiać się wtedy, gdy panele fotowoltaiczne będą produkować najwięcej prądu. W efekcie prosument oddaje mniej energii do sieci zewnętrznej, a domowe instalacje korzystają z darmowej energii. Tym samym fotowoltaika staje się bardziej opłacalna, a właściciel domu płaci niższe rachunki za pobraną energię elektryczną.
Bezpieczeństwo i stabilne działanie systemu grzewczego
Wiemy już, że automatyczne sterowanie ogrzewaniem podłogowym chroni przed osiąganiem zbyt wysokiej temperatury przez system grzewczy (może to być instalacja wodna lub elektryczna). Jednak to nie jedyna kwestia związana z bezpieczeństwem, nad którą czuwa Loxone. System stale monitoruje działanie instalacji i w razie wystąpienia problemów natychmiast informuje o tym użytkownika. Dzięki temu można zapobiec poważnej awarii, która może doprowadzić do unieruchomienia ogrzewania i narazić właściciela na wysokie koszty. Ponadto system informuje o konieczności wykonania konserwacji, co pomaga utrzymać instalację w sprawności i uniknąć kosztownych napraw.
Inteligentne sterowanie ogrzewaniem wentylacją i klimatyzacją – dlaczego warto?
Zautomatyzowanie instalacji HVAC to niezwykła wygoda. Użytkownicy nie muszą ręcznie zmieniać temperatury na termostatach czy wyłączać urządzeń, gdy nie są potrzebne (np. podczas wyjazdów). System dostosowuje parametry instalacji do zmieniających się czynników wewnętrznych i zewnętrznych, dzięki czemu w pomieszczeniach zawsze panują optymalne warunki do pracy, nauki czy odpoczynku. Automatyczne sterowanie ogrzewaniem Loxone dba również o to, aby instalacja działała sprawnie i w sposób energooszczędny. Dzięki temu właściciel budynku ponosi niższe koszty zużycia energii cieplnej i elektrycznej, a przy tym może uniknąć kosztownego serwisowania. Co istotne, sterowanie dostępne jest z poziomu aplikacji mobilnej, co pozwala na zachowanie pełnej kontroli nad instalacjami z każdego miejsca na świecie.
Jeśli zainteresowaliśmy Państwa tym tematem i chcą sprawdzić możliwości wdrożenia analogicznego rozwiązania u siebie, zapraszamy do kontaktu:
- telefonicznego: +48 502 083 528
- przez e-mail: kontakt@firmaelektrycznakrakow.pl