Automatyka budynkowa Loxone

Magazyny, obiekty handlowe, biurowce, hotele, a nawet boiska sportowe – inteligentne rozwiązania można wykorzystać praktycznie w każdym budynku. Wdrożenie takiego systemu jest korzystne zarówno dla wizerunku firmy, jak i z przyczyn finansowych (niższe koszty operacyjne, wyższa wartość budynku). Sprawdźmy więc, jakie możliwości zapewnia automatyka budynkowa Loxone i w jakich miejscach warto ją zastosować.
Picture of Jakub Niziołek
Jakub Niziołek

Właściciel marki Elektro-Koncept Kraków, doświadczony specjalista z zakresu instalacji elektrycznych, w tym instalacji inteligentnych, odgromowych i niskoprądowych. Chętnie dzieli się swoją wiedzą, zarówno na blogu, jak i podczas spotkań z klientami.

Spis treści

Czym jest automatyka budynkowa?

Systemy inteligentne to połączenie dwóch funkcjonalności – łatwego zarządzania procesami i automatycznego sterowania. Pierwsza z nich realizowana jest za pomocą przycisków, paneli sterujących, pilotów zdalnego sterowania oraz oprogramowania (np. aplikacji mobilnych). Dzięki temu można zredukować ilość akcesoriów (np. zamiast kilku różnych włączników można zastosować jeden panel sterujący), a użytkownik może zarządzać urządzeniami i instalacjami z dowolnego miejsca na świecie. Z kolei automatyzacja powoduje, że użytkownik nie musi pamiętać o regulacji czy wprowadzaniu własnych ustawień. Wszystko odbywa się samoczynnie, co jest możliwe dzięki zastosowaniu odpowiednio rozmieszczonych sensorów i urządzeń wykonawczych.

Jak działa inteligentny system Loxone?

Automatyka budynkowa Loxone to rozwiązanie na miarę współczesnych czasów, w których firmy muszą stale rozwijać swoją działalność i oferować coraz wyższą jakość swoich usług/produktów, a do tego powinny trzymać rękę na pulsie w kwestii kosztów operacyjnych. To system stworzony dla przedsiębiorców i zarządców budynków, na którym korzystają również pracownicy oraz klienci firmy. Co można zyskać dzięki prowadzeniu działalności w trybie smart?

Działanie systemu Loxone to w praktyce:

  • obniżenie kosztów operacyjnych,
  • bezpieczeństwo klientów i pracowników,
  • wyższy poziom komfortu w budynku,
  • wygodne zarządzanie obiektem.

Obniżenie kosztów operacyjnych

Automatyka budynkowa Loxone to nowoczesny sposób na zoptymalizowanie kosztów związanych z prowadzoną działalnością. Przykładowo inteligentne oświetlenie może włączać się tylko po wykryciu obecności pracowników i wówczas, gdy natężenie światła spadnie poniżej wymaganej wartości. Można wdrożyć również inteligentne zarządzanie instalacjami HVAC, dzięki któremu budynek nie marnuje energii elektrycznej poza godzinami pracy lub pod nieobecność klientów (np. przy braku gości w pokoju hotelowym). Dodatkowe oszczędności można zyskać dzięki zintegrowaniu systemu Loxone z instalacją fotowoltaiczną oraz analizowaniu wykresów zużycia energii w aplikacji producenta.

Bezpieczeństwo klientów i pracowników

Za pomocą inteligentnych rozwiązań można zapobiec uszkodzeniu budynku oraz zadbać o bezpieczeństwo swoich pracowników i klientów. W razie niekontrolowanego wycieku wody czujnik może zakręcić zawór i tym samym nie dopuścić do zalania pomieszczeń czy kosztownych sprzętów. Czujnik dymu zareaguje w razie pożaru (np. przez głośny alarm i wysłanie powiadomienia), dzięki czemu można w porę powiadomić służby ratownicze. Czujniki temperatury i wilgotności dbają o to, aby w pomieszczeniach panował zdrowy klimat, a kontakty informują o otwarciu drzwi i okien. Ponadto automatyka budynkowa Loxone może sprawić, aby osoby nieupoważnione nie miały dostępu do wybranych pomieszczeń w budynku.

Wyższy poziom komfortu w budynku

System inteligentny Loxone dba o wygodę i samopoczucie użytkowników budynku, co jest szczególnie ważne w przypadku obiektów z branży HoReCa (hotele, restauracje, kawiarnie). Możliwości jest tutaj wiele, przy czym do najważniejszych należą:

  • sterowanie klimatem panującym w pomieszczeniu (pomiar temperatury i wilgotności),
  • regulowanie temperatury wody w basenie, jacuzzi,
  • regulowanie temperatury w saunie,
  • tworzenie odpowiedniego nastroju oświetlenia,
  • dostosowywanie zacienienia do położenia słońca,
  • sterowanie systemem audio,
  • wykrywanie usterek w systemie basenowym,
  • możliwość łatwego uruchomienia alarmu w razie zagrożenia.

Wygodne zarządzanie obiektem

Dobry szef jest zawsze na miejscu? Niekoniecznie – automatyka budynkowa Loxone pozwala na łatwe zarządzanie obiektem z dowolnego miejsca na świecie. Dzięki aplikacji mobilnej można w każdej chwili sprawdzić, co dzieje się w budynku. Z kolei pracownicy, które znajdują się na miejscu mogą w razie potrzeby wprowadzić własne ustawienia (np. zmienić nastrój oświetlenia) za pomocą nowoczesnych paneli sterujących. Zarządzanie obiektami noclegowymi może być jeszcze łatwiejsze, ponieważ automatykę można zintegrować z systemem rezerwacyjnym hotelu. Z kolei osoby korzystające z apartamentu na wynajem mogą otrzymać indywidualny kod dostępu od mieszkania, dzięki czemu właściciel czy zarządca nie musi podejmować gości osobiście.

Automatyka budynkowa Loxone – zastosowanie

W jakich firmach lub obiektach można wdrożyć system Loxone? Możliwości są praktycznie nieograniczone, ponieważ rozwiązania tego producenta są wysoce skalowalne. Oznacza to, że można dopasować je do budynków różnej wielkości i rozmaitego przeznaczenia, zaś w razie potrzeby system można rozszerzyć o kolejne moduły. Niemniej instalacje inteligentne sprawdzają się szczególnie tam, gdzie z budynku korzysta wiele osób (np. pracowników, klientów lub pacjentów), a właścicielowi firmy zależy na zoptymalizowaniu kosztów operacyjnych.

Automatyka budynkowa Loxone może być wdrożona w takich obiektach jak:

  • biurowce,
  • lokale użytkowe,
  • hotele, pensjonaty, apartamenty na wynajem,
  • restauracje i kawiarnie,
  • budynki mieszkalnictwa wspomaganego,
  • bloki mieszkalne, 
  • domy prefabrykowane,
  • hale magazynowe,
  • sklepy i centra handlowe,
  • obiekty specjalnego zastosowania (np. boiska sportowe, myjnie samochodowe).

Dlaczego warto wdrożyć automatykę budynkową?

Środki zainwestowane w automatykę budynkową mogą szybko się zwrócić z uwagi na możliwość zoptymalizowania kosztów operacyjnych. Dotyczy to szczególnie wydatków związanych z energią elektryczną, która jest niezbędna do zasilania maszyn i urządzeń stanowiących wyposażenie firmy, a także instalacji HVAC. Automatyka budynkowa Loxone może zwrócić się nawet w mniej niż pół roku, więc taka inwestycja może być bardzo opłacalna (zwłaszcza dla firm, które zużywają duże ilości energii elektrycznej). Co więcej, instalacje inteligentne zwiększają wartość budynku, co może być korzystne szczególnie dla deweloperów oraz innych osób, które zajmują się  sprzedażą nieruchomości.

Nie bez znaczenia jest również pozytywny wpływ na wizerunek przedsiębiorstwa. Po wdrożeniu inteligentnych rozwiązań firma może być lepiej postrzegana przez użytkowników obiektu. Wysoki poziom komfortu i poczucie bezpieczeństwa sprawi, że klienci czy goście będą chętnie wracać do danego obiektu i polecać go swoim znajomym. Również pracownicy docenią fakt, że nie muszą wszystkim zajmować się osobiście i mogą korzystać z wielu udogodnień. Z kolei dzięki zredukowaniu zużycia energii budynek staje się bardziej ekologiczny, co również może mieć korzystny wpływ na wizerunek firmy.

Kontakt ze specjalistą

Jakub Niziołek
właściciel firmy