Automatyka domowa Loxone

W inteligentnym domu o wielu obowiązkach można po prostu zapomnieć – wszystkim zajmuje się sieć powiązanych ze sobą urządzeń, które dbają o potrzeby budynku i jego mieszkańców. Przykładem takiego systemu jest automatyka domowa Loxone. Jak działają instalacje inteligentne i jakie rozwiązania oferuje ten producent?
Picture of Jakub Niziołek
Jakub Niziołek

Właściciel marki Elektro-Koncept Kraków, doświadczony specjalista z zakresu instalacji elektrycznych, w tym instalacji inteligentnych, odgromowych i niskoprądowych. Chętnie dzieli się swoją wiedzą, zarówno na blogu, jak i podczas spotkań z klientami.

Spis treści

Czym jest automatyka domowa?

Coraz więcej osób korzysta z nowoczesnych urządzeń, które działają w sposób zautomatyzowany – może to być odkurzacz, robot koszący, pomocnik kuchenny czy kocioł grzewczy. Jednak inteligentny dom tworzą nie pojedyncze sprzęty, a cały system urządzeń, które łączą się ze sobą za pomocą przewodów lub protokołów transmisji danych (np. WiFi, Bluetooth, ZigBee, Z-Wave, Matter). Część urządzeń odpowiada za monitorowanie wyznaczonego obszaru i rejestrowanie zmian, inne reagują w sposób adekwatny do sytuacji. Domownicy nie muszą niczego ustawiać ani zmieniać, ponieważ system pracuje w sposób w pełni zautomatyzowany. Instalacje inteligentne różnią się m.in. dostępnymi rozwiązaniami, sposobem przesyłania danych i rodzajem montażu. A jak działa automatyka domowa Loxone?

Najważniejsze cechy systemu Loxone

Austriacka firma Loxone dostarcza wiele produktów, za pomocą których można zbudować kompleksową instalację obejmującą m.in. oświetlenie, zacienienie wnętrz, instalacje HVAC (ogrzewanie, wentylację, klimatyzację), system alarmowy, dostęp do domu czy pielęgnację ogrodu. Oczywiście to użytkownik decyduje o tym, z jakich elementów będzie składać się z instalacja i z jakich funkcji chce korzystać. Rozwiązania tego producenta są w pełni skalowalne, dzięki czemu można stworzyć projekt na miarę bieżących potrzeb, a za jakiś czas rozbudować go o kolejne moduły. Czym jeszcze charakteryzuje się automatyka domowa Loxone?

Łatwe użytkowanie

W inteligentnym domu Loxone codzienne obowiązki wykonują się same, jednak system umożliwia również łatwe sterowanie poszczególnymi funkcjami. Przebywając w domu, użytkownicy mogą korzystać z programowalnych przycisków Touch oraz pilota Remote Air. Poza domem wystarczy wyjąć telefon lub tablet i uruchomić aplikację Loxone. Sterowanie jest proste i łatwe do zapamiętania, dzięki czemu system mogą obsługiwać osoby w różnym wieku, a nawet goście, którzy wpadają od czasu do czasu.

Bezpieczne i stabilne działanie

Automatyka domowa Loxone bazuje na zarządzaniu lokalnym. W takim systemie informacje są przetwarzane w serwerze, który został zainstalowany w domu. Dzięki temu dane są bezpieczne (nie wychodzą poza budynek), a system działa stabilnie także w trybie offline. Bezpieczeństwo danych jest ważne szczególnie w przypadku takich funkcji jak podgląd obrazu z kamer, status alarmu czy działanie czujników obecności. W innych systemach, opartych na chmurze, użytkownicy korzystają z zewnętrznego serwera, który jest dostępny wyłącznie przez Internet. Jeżeli producent wyłączy serwer lub przestanie wspierać niektóre usługi, wówczas można stracić wszystkie lub część funkcji inteligentnego domu.

Uniwersalne zastosowanie

Niektórzy mogą się zastanawiać, czy automatyka domowa Loxone będzie działać sprawnie w dużym budynku. Inni mogą mieć wątpliwość, czy system ten warto wdrażać w nowym, świeżo wykończonym mieszkaniu w bloku. Otóż rozwiązania tego producenta są uniwersalne i można wdrożyć je w dowolnych obiektach.

Właściciele nowo powstających domów mogą zdecydować się na system przewodowy, przy czym można tutaj zaprojektować dowolną topologię okablowania. W użytkowanych już budynkach najlepiej zastosować instalację bezprzewodową, która działa w sieci mesh. Dzięki takiemu rozwiązaniu każde urządzenie podpięte do stałego zasilania wzmacnia sygnał komunikacji, co zapewnia stabilne działanie systemu także w dużych, piętrowych domach.

System dla każdego

Automatyka domowa Loxone to szereg rozwiązań, które można dopasować do potrzeb i stylu życia domowników. Można zdecydować się tylko na podstawowe funkcje (np. sterowanie oświetleniem i ogrzewaniem) lub stworzyć kompleksowy system, który obsługuje większość posiadanych urządzeń i instalacji. Jeżeli w domu mieszkają małe dzieci lub domownicy często wyjeżdżają, wówczas warto zwrócić szczególną uwagę na funkcje odpowiedzialne za bezpieczeństwo. Priorytetem są oszczędności? W tej sytuacji najlepiej zastosować produkty, które monitorują zużycie energii i wprowadzają pusty dom w tryb ekonomiczny.

Jak działa automatyka domowa Loxone? Przykłady

Sposób działania instalacji inteligentnych warto wyjaśniać na przykładach, które przemawiają do wyobraźni bardziej niż suche informacje. Dlatego poniżej prezentujemy wybrane funkcje systemu Loxone, które dbają o komfort i bezpieczeństwo domowników, a przy tym mogą obniżyć rachunki za elektryczność i ogrzewanie.

Przykłady inteligentnych funkcji Loxone:

  • Domownicy nie muszą używać kluczy. Żeby wejść do domu, wystarczy wpisać kod dostępu na klawiaturze numerycznej zainstalowanej przy wejściu. Osobom postronnym (np. opiekunce do dziecka) można przypisać tymczasowy kod dostępu.
  • Goście stoją pod drzwiami? Inteligentny wideodomofon pozwala porozmawiać z gośćmi i wpuścić ich, nawet jeżeli domownicy znajdują się chwilowo poza domem.
  • Automatyka domowa Loxone dostosowuje się do pory dnia (lub nocy). Przykład? Jeżeli ktoś wyjdzie w środku nocy z łóżka, żeby napić się wody, włączy się tylko oświetlenie pomocnicze – tak, aby wskazać drogę, ale nie rozbudzić domownika.
  • Ustawienie żaluzji dostosowuje się do położenia słońca i trybu życia domowników. Dzięki temu żaluzje mogą odsłaniać się np. przy porannej pobudce.
  • W każdym pomieszczeniu można zaplanować niezależne strefy audio w celu dopasowania emitowanej muzyki do preferencji domowników.
  • W razie włamania system może wysłać powiadomienie (do domowników i firmy ochroniarskiej), a także zareagować w sposób odstraszający intruza, np. przez migające światła, głośną muzykę i odsłonięcie okien.
  • Po wyjściu domowników system może przestawić dom na tryb ekonomiczny, dzięki czemu instalacje (ogrzewanie, klimatyzacja, rekuperacja) pobierają mniej energii.
  • W razie wycieku wody system zakręci zawór i tym samym pozwala uniknąć kosztownych szkód związanych z zalaniem domu czy mieszkania.
  • Automatyka domowa Loxone dokonuje pomiarów temperatury, wilgotności powietrza i stężenia CO2, dzięki czemu w domu zawsze panuje idealny klimat.
  • Inteligentny system może odpowiadać również za szereg funkcji wokół domu, np. otwieranie bramy, czystość basenu i podlewanie ogrodu.

W „sprytnym” domu żyje się łatwiej

Inteligentna instalacja Loxone odpowiada za rozmaite czynności, którymi w zwykłym domu trzeba zajmować się każdego dnia. Może to być np. włączanie i wyłączanie oświetlenia, uzbrajanie i sprawdzanie alarmu, regulowanie ogrzewania i klimatyzacji, odsłanianie i zasłanianie okien. Możliwości jest naprawdę wiele i warto poznać je wszystkie, a następnie wybrać te, które najlepiej odpowiadają potrzebom domowników. Po wdrożeniu systemu dom dba o siebie także wówczas, gdy domownicy są w pracy albo na wakacjach. Jednocześnie można mieć wszystko pod kontrolą, ponieważ aplikacja mobilna umożliwia sterowanie inteligentnymi funkcjami z dowolnego miejsca na świecie. Automatyka domowa Loxone to także większe bezpieczeństwo i możliwość zyskania dodatkowych oszczędności, co w obecnych czasach jest nie do przecenienia.

Kontakt ze specjalistą

Jakub Niziołek
właściciel firmy